Роз'яснення про вступ 2020

Вступна кампанія 2020

Майбутньому абітурієнтові

Як обрати вищий навчальний заклад

Зараз зорієнтуватися в різноманітті ВНЗ, форм навчання, пропонованих програм важко не тільки старшокласникам та їх батькам, але навіть фахівцям. Проблема вибору актуальна для багатьох.

Не розгубитися в ситуації допоможе Osvita.com.ua.

До вибору ВНЗ потрібно підходити з відповідальністю і серйозністю. Походження отриманого диплому, безсумнівно, буде відігравати суттєву роль у вашій майбутній кар’єрі.

Вибір професії

Перше, над чим ви повинні замислитися, — це про вибір професії. Рекомендуємо все ретельно зважити і вирішити, ким бути і чому присвятити все своє життя. Можна попросити поради у родичів, друзів, шкільного психолога або профконсультанта, а ще краще — уважно вивчити всі професії і зробити свій власний вибір.
Допомогти в цьому зможе спеціальний розділ сайту Osvita.com.ua — «Каталог професій».

При виборі професії потрібно розглянути кілька критеріїв: ваші смаки, схильності, розумові здібності, інтереси, стан здоров’я і сімейний бюджет.

Пошук ВНЗ

Після того, як зроблено вибір професії, можна приступити до пошуку ВНЗ. Якщо є бажання стати хірургом, педагогом або археологом — буде простіше, «асортимент» ВНЗ невеликий. Але якщо ви бачите себе в якості економіста, юриста, інженера, менеджера — готуйтеся до стомлюючої, але необхідної процедури пошуку саме «вашого» ВНЗ серед десятків, а то і сотень подібних.

На сайті Osvita.com.ua — чудовий каталог ВНЗ України. Пошук можна вести як за напрямками навчання, так за регіональним розміщення, а також перетинати обидві ці умови.

Критерії вибору ВНЗ

Платне або безкоштовне навчання

Зараз багато хто йде у платний ВНЗ, щоб отримати освіту, на їхню думку, не навчаючись. Однак, як стверджують викладачі, що навіть якщо ви не пройшли на безкоштовне відділення у державний ВНЗ, то йдіть на платне: це і престиж, і якість освіти. Не треба думати, що на бюджет вступити неможливо. Принаймні, необхідно спробувати, а можливість платної освіти завжди залишається за вами.

Державний або приватний

У державному ВНЗ є можливість вступити на бюджетне відділення. Крім того, диплом державного ВНЗ більше цінується сьогоднішніми роботодавцями. Можливо, це пов’язано з чинним у багатьох у свідомості стереотипом, що «за гроші можна не вчитися». Можливо з тим, що багато недержавних ВНЗ виникли не так давно і ще не встигли, що називається, напрацювати свою програму. Тому, незважаючи на те, що деякі комерційні вищі навчальні заклади пропонують дійсно висококласну освіту, на ринку праці продовжує існувати певна дискримінація їх випускників.

У державних ВНЗ, ще «збереглися» деякі викладачі, які викладали ще у ваших батьків. У них достатньо досвіду, щоб його передати, а у приватних велика частина викладачів молодь — тільки закінчили магістратуру.

Гуманітарний або технічний

Технічні ВНЗ вважають досить важкими як для вступу, так і для освіти, але, як показує статистика, студенти цих ВНЗ швидше всіх вживаються у комерційні структури.

Що стосується гуманітарних, то тут ви будете більше читати і вивчати безліч таких предметів як «Література», «Релігієзнавство», «Філософія», «Екологія», «Історія». Фахівці, що закінчили гуманітарний ВНЗ, найбільш здатні до творчої праці.

Престижність ВНЗ

Звичайно, завжди краще вчитися в першому ВНЗ країни, але не завжди виходить. Отже, наступним обирайте ВНЗ, який має статус державного, а не приватного, коли ж і туди не вступили, то дорога вам в приватний. Щоправда, зараз є нові спеціальності, яким найкраще навчатися у молодих фахівців, наприклад, PR-менеджери. Це професія з’явилася не так давно і краще про неї можуть розповісти і передати знання та досвід тільки молоді фахівці, ті, хто вже встиг спробувати себе в цій сфері.

Денне або інше

Найцікавіше навчання на денному відділенні. Там ви завжди в курсі останніх подій, постійно берете участь у різних заходах. Але якщо ви не хочете побути в колективі п’ять років, а заробляти, то краще податися на заочне — це і час вільний і повністю відкриє поле для можливостей.

Є ще один вид навчання — дистанційний. Він ще не сильно освоєний, але деякі ВНЗ вже в майбутньому повністю хочуть перейти на такий вид навчань. Його суть полягає в тому, що студент, не виходячи з дому, може не тільки працювати, але й одержувати освіту, сидячи за своїм комп’ютером. Щоб отримати залік в такому ВНЗ, потрібно буде викладачеві вислати на електронну скриньку лист з відповідями на надіслані вам питання. Якщо ви зробите добре, то здасте, якщо ні, то переробляти можна скільки душі завгодно.

На що ще потрібно звернути увагу при виборі ВНЗ?

Якщо ви з іншого міста — дізнайтеся, чи є при навчальному закладі гуртожиток і які умови проживання в ньому. Для тих, хто збирається продовжити навчання на вечірньому або заочному відділенні, особливо актуальне значення матиме наявність у ВНЗ добре укомплектованої бібліотеки. Якщо її немає, будьте готові до того, що більшість книг і підручників доведеться купувати за свій рахунок. Для хлопців однією з умов вибору може стати наявність військової кафедри.

Найважливіше, на що потрібно звернути увагу при виборі вищого навчального закладу — це якість навчання. Зберіть інформацію про репутацію ВНЗ, професійному рівні викладачів, технічному оснащенні і т.п. Таку інформацію можна отримати на сайті Osvita.com.ua (в описі багатьох ВНЗ вже є відгуки), у друзів або знайомих, у багатьох книжкових магазинах можна придбати книги, в яких розміщена інформація про той чи інший навчальний заклад, або просто з’їздити в обраний ВНЗ на день відкритих дверей.

Бажаємо вдало вам зробити вибір ВНЗ і нехай ваша подальша робота буде тільки радувати вас!


10 порад тим, хто вступає до ВНЗ

1. Спробуйте вступати відразу в кілька ВНЗ

Абітурієнт має право вступати одночасно в кілька ВНЗ. Відповідно, чим більше спроб - тим більше шансів. Всі університети та академії (як державні, так і комерційні) повинні приймати засвідчені копії документів про середню освіту. Засвідчити їх можна у будь-якого нотаріуса. Головне при багатоваріантному вступі - розрахувати час і сили так, щоб встигнути на всі іспити.

2. Не поспішай вступати на платне відділення

У державних ВНЗ відповідно до Закону України «Про освіту» повинні приймати документи і проводити іспити (у тому числі і для вступників на комерційній основі) абсолютно безкоштовно. Різні збори на так звані «канцелярські витрати», як правило, трактуються як добровільні, зробити їх обов'язковими ВНЗ не мають права.
У недержавних ВНЗ плата за іспити повинна зазначається у договорі, що укладається між абітурієнтом і навчальним закладом.

3. Остерігатися шахраїв

Osvita.com.ua радить вкрай скептично поставитися до пропозицій незнайомих людей заплатити круглу суму «своїй» людині в приймальні комісії, щоб забезпечити стовідсотковий вступ. Занадто велика ймовірність того, що вас обдурять. Шахраї звичайно прикриваються нібито наявними зв'язками в керівництві ВНЗ, однак знайте: такі люди свої послуги на вулиці не пропонують! Набагато дешевше і надійніше (при наявності коштів, зрозуміло) вступати відразу на платне відділення ВНЗ. І гроші не пропадуть, і державний диплом буде забезпечений офіційним договором.

4. Апелюй, але в міру

Якщо на іспиті викладачі поставили незаслужено низьку оцінку або взагалі завалили - подавай апеляцію. Це робиться відразу ж після усного іспиту або в день оголошення результатів письмової роботи. Необхідно написати заяву на ім'я відповідального секретаря приймальної комісії й аргументовано довести, що екзаменатори були, м'яко кажучи, не праві. Заяву в той же день розгляне спеціальна апеляційна комісія. Її рішення оголосять у вашій присутності. Але не факт, що оцінку після цього підвищать. Комісія, як показує досвід, украй неохоче йде на перегляд результатів іспиту. Що зрозуміло: викладачі відстоюють честь свого мундира. Але при наполегливості та аргументованості вимог можна домогтися свого.

Приводом для подачі апеляції може бути:

  • ситуація, коли на усному іспиті твою відповідь вислуховував тільки один викладач (другий у цей час запитував іншого абітурієнта або взагалі був відсутній в аудиторії);
  • свою письмову роботу перевіряла тільки одна людина (повинні перевіряти як мінімум двоє);
  • апелюй, якщо викладач чинив на тебе моральний тиск, був грубий, нетерпимий, не дослухав відповідь до кінця;
  • якщо від тебе вимагали знань понад шкільної програми або запитували те, що проходять тільки на платних підготовчих курсах ВНЗ.

Все це вважається порушенням правил проведення вступних випробувань і може бути приводом для перегляду результатів. Пам'ятайте: на апеляції не мають права задавати додаткові питання!

5. Запасайся довідками

Перелік необхідних довідок можна знайти в описі кожного з ВНЗ на Osvita.com.ua. Але завжди уточнюй у приймальній комісії, які ще документи будуть необхідні для вступу в конкретний ВНЗ.
Якщо ти не зміг з'явитися на іспит з причини хвороби, нещасного випадку, а також якщо раптом відчув себе погано під час його проведення - вимагай перескладання в інший час. Тобі зобов'язані піти назустріч і призначити дату перескладання іспиту. Не забудь тільки представити в приймальну комісію відповідну довідку, завірену печаткою медичної установи.

6. Не забувай про пільги

Пільговики вступають у ВНЗ поза конкурсом: їм досить одержати на іспитах позитивні оцінки. Особливі права мають переможці олімпіад. Переможці-«міжнародники» вступають взагалі без іспитів, всі інші переможці - за розглядом самого ВНЗ. Школярам-медалістам, а також випускникам профучилищ, коледжів і технікум, що мають диплом з відзнакою, для зарахування на перший курс досить здати на «п'ять» один, профільний іспит (у кожному ВНЗ він свій).
Пільги також поширюються на дітей-сиріт, інвалідів з дитинства та інвалідів I та II груп, «чорнобильців», а також деяких інших категорій абітурієнтів.

7. Не став престижність за головне

Конкурси у ВНЗ ростуть з кожним роком. В деяких ВНЗ на одне студентське місце претендує 12-15 осіб! Оціни свої шанси реально й подумай: може бути, варто піти на ту ж спеціальність, тільки в менш престижний навчальний заклад? Краще бути студентом «середнього» ВНЗ, ніж кілька років підряд битися чолом про стінку «крутого» університету, втративши при цьому час і гроші. І пам'ятай першу пораду - пробуй вступати відразу в кілька ВНЗ.

8. Будь скромнішим

Не вдягайся на іспит зухвало, не демонструй яскравий одяг, довгі ноги й голий пупок. Викладачів це дратує. Краще прийти одягненим скромно, але зі смаком. Не варто показувати, що ти знаєш більше екзаменаторів! Вони цього не люблять. Дивись викладачу в очі, відповідай чітко, впевнено, не без нахабності. Якщо відчуваєш, що відверто «валять», намагайся тримати себе в руках. Записуй всі питання і свої відповіді. Не скандаль на іспиті, краще відразу після нього подай апеляцію та викладені в ній свої претензії.

9. Тримайся «золотої середини»

Постарайся потрапити в аудиторію не першим і не останнім. Перших, як правило, суворіше запитують, останнім дістаються гірші оцінки. Головний принцип поведінки на іспиті - не висуватися.

10. Забудь про телефон та шпаргалки

З собою в аудиторію дозволяється брати пляшку води, шоколадку, калькулятор, таблиці Бардіса. А от користуватися додатковою літературою (тим більше шпаргалками) не можна. Категорично забороняється приносити із собою пейджери або мобільні телефони. Не дозволяється розмовляти на іспиті. За всі ці порушення вас цілком можуть попросити з аудиторії й поставити «два». І в жодному разі не пити «для хоробрості» перед іспитом!

Впевнені, ці прості правила від Osvita.com.ua допоможуть тобі успішно пройти етап вступу і стати студентом обраного ВНЗ за бажаною спеціальністю.

Бажаємо успіху!

Кiлькiсть переглядiв: 500

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.